Всички знаем, че твоето бебче няма да бъде донесено от щъркела. Появата му като чакан член на твоето семейство всъщност започва много по-рано и се случва много по-различно.
Между 30-тия и 50-тия час след като с любимия ти сте се отдавали на сладки ласки и нежни милувки се случва т.нар. оплождане. Това е деленето, в резултат на което се получават две клетки с еднаква големина. На свой ред всяка от тях отново се разделя на 4 към 50-тия час, след това на 8 към 60-тия час. Това е т.нар. морула във формата на топка, съставена от 16 клетки (наподобява черничев плод). Деленето ѝ продължава, морулата непрекъснато нараства, като междувременно се придвижва към матката през следващите 3 дни.
Друг термин, който трябва да въведем за следващия етап, е превръщането на морулата в бластула. Това става след като периферните клетки с по-малки размери оградят по-големите централни клетки. Те ще сложат началото на зародиша, който по-късно ще наричаш с мили имена. Мъничката сфера получава вдлъбване в средата и така се образува пълна с течност кухина, в която се разполага клетъчната сфера – зародишен мехур.
От ембрионалния мехур се образува зародишът. А през това време външните клетки постепенно изграждат предпазващата го обвивка. Част от тази обвивка ще постави началото на плацентата, която ще свързва неразделно теб и бебчо през предстоящите 9 месеца. На този етап бластоцитът е с размери 250 хилядни от милиметъра!
Бластоцитът достига матката между 4 и 5-тия ден след оплождането. В нея той плува свободно. Тогава блестящата обвивка на яйцето изчезва и с единия си край бластоцитът се долепва към лигавицата на матката.
На седмия ден след оплождането външните клетки на бластоцита започват да проникват в клетъчния епител на матката, поставяйки началото на имплантирането, което действително става през втората седмица след оплождането.