Твоята кожа по време на бременността

През бременността и в първите месеци след раждането на бебето, нивата на хормоните се променят драматично. Те причиняват повечето промени в тялото ти и имат огромен ефект върху кожата ти. В тялото ти циркулират допълнително около 3 литра кръв, която доставя кислород и хранителни вещества на растящото бебе. А килограмите ти непрекъснато се увеличават и се закръгляш все повече. Това са само някои от причините, поради които трябва да започнеш грижата със специализираните продуктите Maternea от първия ден на бременността. Възползвай се от помощта им и запази красотата и здравето на тялото си.

Кликни върху графиката и прочети кратко описание по триместри за това какво се случва с твоето тяло и твоята кожа:

Промени и грижа за тялото

Първи триместър <br />
(0-12 седмица)

Първи триместър
(0-12 седмица)

  • Хормоните на бременността (естроген и прогестерон) започват да бушуват в тялото ти от първите седмици. Нивата им се променят драматично. Те определят както физическите, така и емоционалните промени.
  • Гърдите започват да наедряват и стават много чувствителни, поради по-високите нива на естрогена. Кожата им се опъва, вените прозират. Променят се и ареолите – разширяват се, стават по-изпъкнали и потъмняват.
  • Увеличеният прогестерон прави кожата по-суха или по-мазна, но след като се роди бебето тя ще възвърне нормалното си състояние.
  • Изменението в баланса на хормоните води до изменения във физиологията на кожата. Намалява производството на соли и се нарушава естествената защита на хидролипидния слой. Това води до дехидратация на кожата, появяват се зачервявания, сухота и сърбежи. Един от основните дразнители на кожата в този момент са сапуните и обикновените душ гелове. Те съдържат агресивни почистващи и пенещи се съставки, които допълнително влошават състоянието на кожата. Насочи се към душ олио, което не просто ще почисти кожата ти нежно, но и ще запази здравината на воднолипидния слой.
  • pH-то на интимната зона по време на бременността е по-ниско от всякога през живота на жената. Това е естественото оръжие на тялото срещу развитието на микроорганизмите и бактериите. По-киселата среда гарантира здравето и комфорта на матката. Повечето измивни средства са по-алкални и могат да нарушат естествения баланс. Използвай измивен интимен гел, който да е с pH между 3,5 и 4,5.
  • Въпреки, че в началото на бременността си все още активна и тялото ти изглежда все още незабележимо променено, процесът, който генерира стрии вече е започнал. Ето защо е важно отсега да помогнеш на кожата си да се противопостави на образуването им. Нужно е постоянно подхранване чрез олио с ценни масла, витамини, соли и други важни за кожата елементи.
  • Хормоните са виновни и за умората, за рязката промяна в настроенията, за сънливостта, раздразнителността, но са и чудесно оправдание за всички емоции, които изпитваш :).
  • Приемай промените и неразположенията с усмивка – това означава, че организмът ти реагира правилно на хормоналните промени и се готви да създаде уютен дом за малкото човече.
Втори триместър <br />
(13-26 седмица)

Втори триместър
(13-26 седмица)

  • Малкото бебе в корема ти е увеличило теглото си 30 пъти!
  • Чувстваш се много по-добре, защото повечето от ранните симптоми на бременността постепенно са изчезнали – спиш по-добре през нощта и имаш повече енергия през деня.
  • Кожата ти се е променила, станала е по-чувствителна, понякога сърбяща, с обриви и петна. Не спирай да полагаш специална грижа за нея. Maternea ти дава всичко от което имаш нужда.
  • Започваш да наедряваш осезаемо. Основно увеличението е в областта на корема и ханша, което означава по-голямо разтягане в тази област. Това е нормално и значи всичко се слува както трябва.
  • От рязкото разтягане е възможно да се разкъсат еластичните влакна в дерма слоя и да се образуват стрии по корема, седалището, бедрата, гърдите. В началото те са леко розови до мораво червени на цвят, но с течение на времето стават перлено бели. Обикновено 50-70% от бременните жени получават стрии. Цветът и интензивността им доста зависят от цвета на кожата ти, а също влияе и наследственият фактор. Ако в миналото си се сдобила с тези малки неприятели, то бъди нащрек. Има начини да се избегне тяхната поява или да се намали значително техният интензитет, ако вече са се появили. Използвай още от самото начало на бременността специализиран крем против стрии като обилно мажеш и масажираш проблемните области.
  • Под влиянието на естрогена се увеличава синтеза на кожния пигмент меланин, което води до образуване на по-тъмни петна по кожата и особено по лицето. Те са познати като хлоазма („маска на бременността“). Слънчевата светлина може да направи петната по-тъмни, така че е важно дневният крем за лице да бъде с UV филтър, независимо от сезона. Петната ще изчезнат, след като бебето се роди.
  • Тъмна пигментна линия, т.нар. Linea Nеgra, се появава вертикално на корема и маркира мястото, където коремните мускули се разтягат и разделят. Колкото по-тъмна е кожата, колкова по-интензивна е линията.  След раждането, тази линия ще изчезне.
  • Все пак, това определено не са чак толкова лоши новини. През последните пет седмици на тримесечието кожата ти може да „цъфти“, благодарение на допълнителния приток на кръв и хормони. Кожата ти ще се заглади, бръчките ще се смекчат и ще изглеждаш по-блестяща.
Трети триместър <br />
(27-40 седмица)

Трети триместър
(27-40 седмица)

  • Коремът ти бързо се разширява, за да побере растящото бебче.
  • Кръвообращението ти е затруднено и организмът започва да задържа повече вода. Това означава, че пръстите на ръцете, глезените и ходилата ти могат да се подуят.
  • Кръвното налягане се увеличава и причинява разширени вени и други неудобства на долните крайници – изтръпване, схващания, отоци. Прогестеронът има отпускащ ефект върху венозните съдове, както и върху еластичността на съдовите стени. Това е една от причините за отоците в краката.
  • Раздвижвай краката си на всеки половин час като леко упражнение и това ще помогне за стимулиране на кръвообращението и намаляване на симптомите.
  • Всичките ти органи работят по-активно. Температурата ти е повишена. Често ти става много топло, обилно се изпотяваш, дланите и ходилата ти се зачервяват.
  • Големият корем измества центъра на тежестта и за да запазиш равновесие инстинктивно привеждаш рамена и започваш прекалено да се огъваш в кръста. Неправилната стойка причинява изгърбване, превиване в кръста, патешка походка. С леки упражнения може да придобиеш правилна и удобна стойка и да обекчиш натиска върху кръста и болките в гърба.
  • Има вероятност да изпиташ дискомфорт и раздразнение на зърната през последните месеци на бременността. Това се случва, защото тялото се подготвя за процеса на кърмене. Препоръчваме ти да започнеш подготовката на нежната и деликатна кожа на зърната поне месец преди раждането. Нанасяй веднъж дневно крем за зърна. Той ще направи защитен филм на кожата и ще я поддържа здрава за предстоящото изпитание.
  • Като наближи времето за раждане, кожата ти ще се е разтегнала средно с около половин квадратен метър, затова с още повече постоянство продължавай да се грижиш за нея.
След раждането

След раждането

  • Бебето е вече в прегръдките ти – какво щастие!
  • Хормонът окситоцин започва да свива матката обратно до размерите й от преди бременността.
  • Гърдите ти са подути, стават твърди и болезнени, защото започват да се пълнят с мляко. Хормоните естроген, прогестерон, пролактин и окситоцин се грижат за това да имаш кърма. Важно е да знаеш – кърменето и процесът на свиване на матката са свързани! Доказано е, че кърмещите жени възвръщат по-бързо формата си. Това обяснява защо при започване на кърменето може да изпиташ леки болки в матката.
  • Майчиното мляко е най-добрата храна за твоето бебе, но в началото не винаги кърменето е лесно. Най-честите проблеми са възпаления и рагади (нацепвания) на зърната на гърдите, които се получават от неправилна позиция на бебето при кърмене и от изсушаване на кожата. Те могат да се облекчат като мажеш зърната и ареолата със специален успокояващ крем за зърна след всяко хранене.
  • След раждането кожата е силно дехидратирана и количествата на произведените хормони и техният вид също се променят. Това налага грижата за кожата да не спира – пий повече течности и се грижи за нея със стягащ крем за тяло.
  • При нормално раждане, можеш да започнеш да правиш леки упражнения за коремните мускули още след първата седмица, за да помогнеш за тонизирането им и за по-бързото им възстановяване. При раждане със секцио е добре да изчакаш поне 6 седмици.
  • Най-доброто средство за възстановяване след раждането е движението. Разходките с количката са чудесно и полезно забавление – за теб и за бебето.
  • През бременността коремната стена се e разтегнала значително и след раждането не може бързо да се върне към първоначалното си състояние. Тъй като мускулите на коремната стена се свиват по-бързо, отколкото кожата, често се образуват гънки по корема. Колкото по-добре си подготвила кожата през бременността, толкова по-бързо ще успееш да възвърнеш предишната си форма.
  • Ако не си успяла да се справиш със стриите, поне се погрижи те да не се разширяват още повече. Масажирай кожата с крем против стрии, който да активизира производството на еластин и колаген.

Твоята кожа по време на бременността

Виж какво те очаква през следващите три месеца.

Бременност по седмици

Тук ще намериш полезни съвети и много информация за теб и развитието на бебето по седмици.

В продуктите Maternea използваме чисти съставки и естествени аромати на масла.

Всички продукти са хипоалергенни и дерматологично тествани.

Гарантирано безопасни са за майката и бебето.

Нагоре